Działalność gospodarcza
Wersja strony w formacie XMLKategoria sprawy | działalność gospodarcza |
---|---|
Komórka odpowiedzialna | Wydział Organizacyjny |
Wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG)
Aby rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej jako osoba fizyczna, należy dokonać wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). W rejestrze CEIDG znajdują się wpisy przedsiębiorców, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą lub są wspólnikami spółek cywilnych osób fizycznych. Wpisu można dokonać na kilka sposobów:
- elektronicznie
- podczas wizyty w urzędzie
- listownie
Załatwienie sprawy przez internet:
- poprzez zalogowanie się na stronie biznes.gov.pl i wypełnienie wniosku za pomocą elektronicznego kreatora; na stronę można zalogować się poprzez Profil Zaufany, e-Dowód lub e-mail. Wniosek można podpisać Profilem Zaufanym lub podpisem kwalifikowanym.
- poprzez stronę banku – usługę te oferują wybrane banki.
Załatwienie sprawy w urzędzie: wniosek można złożyć w dowolnym urzędzie miasta lub gminy. Konieczne będzie potwierdzenie tożsamości poprzez okazanie dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość. Wniosek można przygotować na kilka sposobów:
- poprzez wypełnienie formularza na stronie biznes.gov.pl za pomocą kreatora wniosku. Aby uzyskać dostęp do kreator należy posiadać e-mali. Po wypełnieniu formularza na e-mail zostanie wysłany kod wniosku. Należy go zapisać i podać w urzędzie w ciągu 7 dniu od daty wypełnienia wniosku online. Urzędnik przedłoży wniosek do podpisu oraz potwierdzi złożenie wniosku w systemie.
- poprzez odręczne wypełnienie formularza w wersji papierowej w urzędzie. Pracownik urzędu przekształci go na wniosek elektroniczny.
- poprzez pobranie wniosku ze strony, wydrukowanie, odręczne wypełnienie i przekazanie w urzędzie. Pracownik urzędu przekształci go na wniosek elektroniczny.
Załatwienie sprawy listownie: wypełniony i własnoręcznie podpisany wniosek można wysłać listem poleconym. Podpis osoby składającej wniosek musi być potwierdzony notarialnie.
Formularze do pobrania na dole strony w załącznikach.
Wymagane dokumenty:
- Wniosek o wpis do CEIDG na formularzu CEIDG-1. W miarę potrzeb do wniosku dołączyć załączniki: CEIDG-MW, CEIDG-RB, CEIDG-RD- CEIDG-SC, CEIDG-PN, CEIDG- ZS.
- Dowód tożsamości do wglądu przy składaniu wniosku.
- W przypadku załatwiania sprawy przez pełnomocnika – pełnomocnictwo upoważniające do złożenia wniosku i potwierdzenie opłaty za pełnomocnictwo.
Opłaty
- Wniosek o wpis do CEIDG nie podlega opłacie.
- Opłata od złożenia pełnomocnictwa oraz jego odpisu, wypisu lub kopii – 17 zł.
- Opłatę wnosi się na rachunek bankowy Gminy Lidzbark, nr rachunku: BS w Działdowie z/s Lidzbark 83 8215 0006 2001 0000 0941 0032.
Zwolnione od opłaty jest pełnomocnictwo udzielone: małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu.
Miejsce złożenia dokumentów:
Urząd Miasta i Gminy w Lidzbarku
ul. Sądowa 21
13-230 Lidzbark
(parter, pok. nr 7)
Tel. 23 6961505 wew. 123
Godziny przyjęć:
- poniedziałek - od 7:30 do 16:30
- wtorek – czwartek - od 7:30 do 15:30
- piątek- od 7:30 do 14:30
Sposób i termin załatwienia sprawy:
- W przypadku wypełniania wniosku online, system na bieżąco informuje o poprawności wypełnienia. W sytuacji złożenia w urzędzie wniosku niepoprawnego, urząd wezwie przedsiębiorcę do jego uzupełnienia lub skorygowania.
- Wpis w CEIDG pojawi się nie później niż następnego dnia roboczego po dniu złożenia wniosku. Portal CEIDG jest nadzorowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Wpis jest jednocześnie dokumentem potwierdzającym prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Przedsiębiorca bezpośrednio ze strony może samodzielnie dokonać wydruku potwierdzającego figurowanie w rejestrze.
Przedsiębiorca jest zobowiązany zgłaszać zmiany dotyczące wpisu do CEIDG w sytuacji ich zaistnienia.
Uwaga! Osoby, które rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej zobowiązane są zgłosić ten fakt do Wydziału Finansowego – podinspektor ds. finansowych- wymiarów podatków i opłat. Obowiązek ten dotyczy osób fizycznych, właścicieli nieruchomości, wykorzystujących część nieruchomości do celów prowadzonej działalności gospodarczej.
Więcej informacji na stronie: Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy biznes.gov.pl
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców;
- Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o
- Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy;
- Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. - Przepisy wprowadzające ustawę –Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej;
- Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej;
- Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego;
- Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych.